چهارشنبه ٢٦ خرداد ١٤٠٠
صفحه اصلی > صفحه اصلی >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
همایش های برگزار شده
...
  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری همایش مجازی کتاب سال حوزه با پیام حضرت آیت الله جوادی آملی

به گزارش دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه؛ حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم مقیمی حاجی در نشست خبری، با بیان اینکه هدف معاونت پژوهش نهادینه کردن امر پژوهش در ساختار حوزه علمیه در کنار آموزش است، بیان داشت: تحقق و توسعه آموزش پژوهش محور از اهداف ماست که در دوره آتی پیگیری خواهیم کرد و یکی از اموری که به این امر کمک می کند توسعه فعالیت های پژوهشی از جمله نگارش مقاله، پایان نامه و کتاب است که در تولید دانش، نشر افکار و بستر پژوهش بسیار موثر هستند و همایش کتاب سال حوزه، این امر را در سیاستگذاری خود مدنظر قرار داد.

او با بیان این مطلب که کتاب سال حوزه در ۲۰ گروه علمی فعال است، تصریح کرد:  آثار علمی در ۲۰ عرصه علمی توسط دبیرخانه دریافت و مورد ارزیابی قرار می گیرد یعنی امروز با حوزه ای مواجهیم که در کنار توجه به فقه و اصول و تفسیر و فلسفه و کلام، توجه فضلا را به علوم اجتماعی، اقتصاد، روانشناسی، تربیت، هنر، مدیریت، حقوق، سیاست و… می بینیم و لذا حوزه ای است که به پاسخگویی نیازهای جامعه در عرصه های مختلف توجه دارد.

معاون پژوهش حوزه های علمیه در گزارشی از ۲۲ دوره گذشته کتاب سال حوزه عنوان کرد: در طول برگزاری کتاب سال حوزه از سال ۱۳۷۸ تاکنون، بالغ بر ۱۹۰۰۰ کتاب به دبیرخانه واصل شد.

او با اشاره به موضوعات کتاب سال حوزه در شاخه های مدیریت، روانشناسی، جامعه شناسی، حقوق، کلام جدید، ادیان، هنر، ادبیات، حدیث شناسی گفت: بیش از ۱۲۰۰ اثر از کشورهای مختلف جهان در طول ۱۰ سال گذشته واصل شده است.

مقیمی حاجی با بیان اینکه ۲۷۲ داور در این دوره با ما همکاری کردند، گفت: ۵۰۱ ارزیابی علمی تفصیلی در مورد آثار رسیده صورت گرفت که از بین ۸۰۴ اثر واصل شده به دبیرخانه کتاب سال حوزه، ۱۰۲ اثر به مرحله دوم داوری رسیده و در نهایت ۴ کتاب و یک پایان نامه رتبه اول را کسب کردند.

او با بیان اینکه ۱۷ اثر نیز عنوان شایسته تقدیر را کسب کردند، بیان کرد: ۹ کتاب و ۸ پایان نامه رتبه دوم را کسب کردند. همچنین ۱۶ کتاب و ۹ پایان نامه نیز در رده تحسین قرار گرفتند.

معاون پژوهش حوزه های علمیه ادامه داد: بیشترین آثار واصل شده به بیست و دومین کتاب سال حوزه، به ترتیب، کتاب های علمی پژوهشی، پایان نامه های سطح چهار هستند که قریب ۴۰ درصد از آثار واصل شده به دبیرخانه کتاب سال حوزه در رده علمی پژوهشی خواهند بود.کتب علمی ترویجی و کتب فرهنگی تبلیغی در رده های بعدی قرار دارند.

او بیان داشت: در این دوره از کتاب سال حوزه، از کشورهای ترکیه، عربستان، الجزایر، سودان، بحرین، پاکستان، لبنان، عراق، سوریه، تونس، افغانستان، پاکستان آثار مختلفی به دست ما رسیده است.

مقیمی حاجی، ابعاد علمی بیانیه گام دوم انقلاب، علوم انسانی اسلامی، سبک زندگی اسلامی، زن و خانواده، آسیب های اجتماعی، اقتصاد مقاومتی، الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و فضای مجازی را از اولویت ها و محورهای ویژه کتاب سال حوزه بیان کرد.

مقیمی حاجی با اشاره به برگزاری چهارمین جشنواره مقالات علمی پژوهشی اظهار کرد: در این جشنواره، از هر شماره نشریات و مجلات علمی پژوهشی، یک مقاله انتخاب و به دبیرخانه ارسال می گردد.

او با اشاره به وصول ۱۲۹ مقاله علمی پژوهشی به دبیرخانه کتاب سال حوزه گفت: با توجه به شرایط شیوع کرونا و عدم انتشار برخی مجلات و نشریات علمی پژوهشی، ۴۷ نشریه، مبادرت به ارسال اثر کردند که ۴۹۷ ارزیابی اجمالی و ۱۰۱ ارزیابی تفصیلی روی آنها صورت گرفت و در نهایت یک مقاله برگزیده و سه مقاله شایسته تقدیر شناخته شدند.

دبیر همایش کتاب سال حوزه در مورد زمان برگزاری مراسم عنوان کرد: بیست و دومین همایش کتاب سال حوزه، ۱۶ بهمن ماه ساعت ۹:۳۰ به صورت مجازی برگزار می شود.

او ادامه داد: همایش امسال کتاب سال حوزه با پیام تصویری حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی و سخنرانی آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه به صورت مجازی برگزار و از صداوسیمای مرکز قم و رادیومعارف به صورت زنده پخش می شود.

فرهیختگان، صاحبان آثار و اصحاب رسانه با ترافیک رایگان می توانند مراسم را پوشش خبری دهند. همچنین علاقمندان برای بهره مندی از ترافیک رایگان جهت حضور در مراسم عدد ۲۲ را به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۰۷۰۲۰ ارسال کنند.

 


١٢:٣٢ - 1399/11/13    /    شماره : ٤١٦٧٦٤    /    تعداد نمایش : ٥٢٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

بازديدکنندگان امروز :696