چهارشنبه ٠٩ مهر ١٣٩٩
صفحه اصلی > صفحه اصلی >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
بخش همایش‌های برگزار شده
آرشیو ویژه نامه همایش
شخصیت‌های ویژه علمی 1396  چاپ        ارسال به دوست

مدیر اجرایی کتاب سال حوزه:

همایش کتاب سال بزرگترین رویداد علمی‌فرهنگی حوزه‌های علمیه است

  مدیر اجرایی همایش کتاب سال حوزه گفت: کتاب سال حوزه، تنها همایش ملی حوزوی در زمينه علوم اسلامي و انساني و یکی از بزرگترین رویدادهای علمی‌فرهنگی حوزه‌های علمیه کشور به‌ شمار می‌رود.

به گزارش دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی نیکبخت، در یادداشتی به ارائه گزارشی از فرایند اجرایی کتاب سال حوزه پرداخت. بر اساس این گزارش، متن این یادداشت بدین شرح است:

کتاب سال حوزه، تنها همایش ملی حوزوی در زمينه علوم اسلامي و انساني و یکی از بزرگترین رویدادهای علمی‌فرهنگی حوزه‌های علمیه کشور به‌ شمار می‌رود. هدف از برگزاری این همایش علمی، شناسایی، تشویق و معرفی برترین آثار مکتوب فضلا و علماي حوزوي داخل و خارج كشور در قالب کتاب، پایان‌نامه سطح چهار (دکتری) و مقاله علمی است.

شورای سیاست‌گذاری و شورای علمی کتاب سال حوزه، دو رکن تصمیم‌گیری در باره کتاب و دیگر آثار مکتوب حوزه هستند که مصوبات و مأموریت‌های ابلاغی این دو شورا در دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه اجرا و عملیاتی می‌شود. بنابراین، تمامی مراحل و فرایندهای علمی و اجرایی دبیرخانه کتاب سال حوزه صرفاً بر اساس قوانین، مقررات، ضوابط و آیین‌نامه‌هایی انجام می‌پذیرد که به تصویب این دو شورا و دیگر مراجع ذی‌ربط رسیده باشد.

آنچه در ادامه می‌آید، گزارشی است گذرا از فعالیت‌های اجرایی این دبیرخانه در بیست و یکمین دوره برگزاری کتاب سال حوزه.

 

1. فراخوان آثار

تعامل و ارتباط مستمر با نهادها و سازمان‌های مرتبط، ناشران، مراکز آموزشی و پژوهشی و نویسندگان حوزوی از جمله اقداماتی است که با هدف جذب حداکثری آثار نویسندگان حوزوی در دبیرخانه همایش صورت می‌گیرد. گردآوری بانک‌های اطلاعاتی مختلف، نتیجه این تعامل سازنده بوده که برقراری ارتباط هدف‌دار و نتیجه‌بخش با جامعه هدف را به ارمغان آورده است.

دبیرخانه کتاب سال حوزه در این دوره، برای اطلاع‌رسانی‌های فراخوان آثار، بر خلاف سال‌های پیشین، فقط از امکانات جدید، تکنولوژی‌های نوین و فضای مجازی استفاده کرد. نتیجه این رویکرد اجرایی، صرفه‌جویی اقتصادی، استفاده بهینه از زمان، سرعت عمل و به نتیجه رسیدن فعالیت‌ها بوده است. افزون بر این، فراخوان آثار حوزویان، از طریق رسانه‌های دیداری، شنیداری و مکتوب در قم و برخی استان‌های کشور نیز اطلاع‌رسانی‌ شد.

فراخوان آثار دوره بیست و یکم همایش کتاب سال حوزه، از اسفند سال 1397 آغاز و تا پایان خرداد سال 1398 ادامه یافت. در این دوره چهار‌ماهه، مجموعاً 1074 اثر به دبیرخانه همایش واصل شد که پس از بررسی‌های اولیه و انطباق آثار با آیین‌نامه‌های همایش، 933 اثر، شامل 718 کتاب و 215 پایان‌نامه، دارای شرایط اولیه شناخته شدند. نگارش این آثار، حاصل تلاش 867 نفر از برادران و 66 نفر از خواهران حوزوی ایرانی و غیر ایرانی بوده است. از نکات قابل توجه همایش این همایش، رشد 49 درصدی پایان‌نامه‌های رسیده و کاهش 10 درصدی کتاب‌های رسیده بود.

 

2. ارزیابی آثار

یکی از فعالیت‌های مهم و حساس دبیرخانه کتاب سال حوزه، اجرای فرایند داوری و ارزیابی آثار رسیده است. اگرچه بررسی علمی و محتوایی آثار بر عهدة داوران و ارزیابان محترم بود؛ ولی فعالیت‌های فراوان اجرایی، پیگیری‌‌های متعدد و هماهنگی‌های مربوط به فرایند ارزیابی‌ آثار، در این دبیرخانه صورت ‌گرفت. برخی از این فعالیت‌ها عبارت‌اند از:

• گونه‌شناسی آثار: این کار را هیئتی سه نفره از کارشناسان مربوط انجام و مجموع آثار رسیده را در گروه‌های بیست‌گانه علمی قرار دادند. این فعالیت، از ابتدای خردادماه 1398 آغاز و تا پایان تیرماه، به مدت دو ماه ادامه یافت.

• ارزیابی اجمالی: در این مرحله، حداقل سه نفر از اعضای گروه علمی مربوط، تک‌تک آثار رسیده به دبیرخانه را با شاخص‌های کتاب سال حوزه ‌سنجیدند. در ارزیابی اجمالی، آثاری که دارای شرایط مناسب محتوایی و ساختاری و امتیازات لازم بودند، به مرحله داوری تفصیلی راه ‌یافتند و دیگر آثار، از گردونه رقابت خارج شدند.

بر اساس مصوبه شورای علمی همایش، ارزیابی اجمالی در این دوره با دوره‌های گذشته از دو جهت متفاوت بود:

1. برای کاهش برخی هزینه‌ها و افزایش سرعت در ارسال آثار به ارزیابی تفصیلی، فرایند ارزیابی اجمالی یک‌ماه زودتر آغاز شد و از اوایل تیرماه تا پایان مردادماه به طول انجامید.

2. آثار، در این مرحله، دو بار ارزیابی شدند؛ یعنی آثاری که پس از ارزیابی اجمالی، به مرحله دوم راه‌یافتند، مجدد ارزیابی شدند. در نتیجه، آثار راه‌یافته به ارزیابی تفصیلی 18 درصد بود که در مقایسه با دوره گذشته، تفاوتی نداشت.

گفتنی است، ارزیابی اجمالی آثار واصله، با مشارکت بیش از 60 کارشناس و متخصص رشته‌های مرتبط علمی، در بیش از 190 نفر جلسه انجام شد. همچنین، شمار ارزیابی‌های این مرحله، به بیش از 3600 ارزیابی رسید.

• ارزیابی تفصیلی: رقابت اصلی آثار رسیده به دبیرخانه کتاب سال حوزه در این مرحله بیشتر نمایان می‌شود؛ زیرا آثار راه‌یافته به مرحله ارزیابی تفصیلی، پس از تعیین رویکرد پژوهشی، ترویجی یا فرهنگی‌تبلیغی و انتخاب داوران متناسب با محتوای آنها، به گردونه ارزیابی سپرده می‌شوند. در این مرحله، 287 نفر از کارشناسان متخصص در رشته‌های علمی، 169 اثر را داوری کردند. طبق نظر هیئت‌های داوری، هر یک از این 169 اثر، بین دو تا چهار مرتبه ارزیابی شدند. بنابراین، شمار داوری‌ها در این مرحله، به  بیش از 520 ارزیابی رسید.

• بررسی ارزیابی داوران: برای معرفی آثار برتر به شورای علمی کتاب سال حوزه، دومین‌بار جلسات هیئت‌های بیست‌گانه داوری برگزار ‌شد. هیئت‌های داوری در این جلسات، ابتدا عملکرد یکایک داوران را بررسی و سپس، کاندیداهای برگزیدگی، شایستۀ تقدیر و شایستۀ ‌تحسین را، بر اساس مقررات کتاب سال حوزه و امتیازات به دست آمده، به شورای علمی معرفی کردند. هیئت‌های بیست‌گانه داوری در این جلسات، از میان 169 اثر راه‌یافته به مرحلة دوم داوری، 54 اثر را کاندیدای برگزیدگی دانستند.

• برگزاری جلسات شورای علمی: این جلسات، با حضور نه نفر از اساتید و صاحب‌نظران علوم مختلف و با مشارکت رؤسای هیئت‌های داوری برگزار ‌شد. شورای علمی این دوره، با بیش از 90 نفر جلسه، یکی از دوره¬های پرکار خود را سپری کرد. موضوعاتی که در جلسات این شورا بررسی شد، عبارت بودند از:

o پیشنهاد افزودن محور «ابعاد علمی بیانیه گام دوم انقلاب» به محورهای ویژه‌ علمی در فراخوان، و تصویب موضوعات آن؛

o پیشنهاد اختصاص امتیاز ویژه به مولفان ایرانی که اثر خود را به زبان عربی تالیف نمایند؛

o تغییر و اصلاح برخی آیین‌نامه‌های علمی همایش؛

o تغییر و اصلاح برخی شاخص‌های داوری در کتاب‌های تالیفی؛

o تغییر و اصلاح برخی شاخص‌های ادبی صوری در کتاب‌های تالیفی؛

o تدوین شاخص‌های ارزیابی اجمالی و تفصیلی تقریرات حوزویان؛

o افزودن گروه علمی‌ «انقلاب اسلامی» به گروه‌های علمی نوزده‌گانه؛

o بررسی 54 اثر کاندیدای برگزیدگی و تعیین منتخبان نهایی برگزیدگی، شایسته تقدیر و شایسته تحسین.

 

3. زمان‌بندی فعالیت‌ها

با توجه به اهمیت و نقش حیاتی زمان در فرایند فعالیت‌های دبیرخانه، جدول زمان‌بندی فعالیت‌ها در ابتدای هر دوره، تنظیم و پس از تأیید دبیر همایش،‌ مبنای عمل قرار می‌گیرد. بنابراین، لازم است دبیرخانه همایش فرایندهای اجرایی را به‌گونه‌ای هدایت و مدیریت کند که فعالیت‌های آن مطابق جدول زمان‌بندی پیش ‌برود. برنامه‌ریزی علمی و اجرایی فعالیت‌ها،‌ توزیع فعالیت‌ها میان کارشناسان، راهبری و نظارت بر اجرای صحیح امور مطابق آیین‌نامه‌ها، از اهم اقدامات دبیرخانه کتاب سال حوزه در این جدول است.

بر اساس محتویات جدول زمان‌بندی، میزان پیشرفت امور در زمان‌های مشخص، بررسی و نتایج آن گزارش می‌شود.

 

4. وضعیت‌شناسی آثار

در این دوره از همایش، همچون سه دورۀ پیشین، با وضعیت‌شناسی کتاب‌ها و پایان‌نامه‌های رسیده در گروه‌های علمی، حجم بیشتری از آثار ارزیابی و قوت‌ها‌ و ضعف‌های آنها استخراج شد. گزارش تفصیلی این وضعیت‌شناسی، برای اتخاذ تدابیر لازم، به مدیران ارشد حوزه‌های علمیه ارائه و چکیده‌ای از آن، برای عموم فضلا تبیین شد.

 دبیرخانه کتاب سال حوزه، برای وضعیت‌شناسی آثار رسیده، ابتدا نرم‌افزارهای لازم را تهیه و بر اساس آن، امتیاز تمامی شاخص‌های ارزیابی آثار را بررسی کرد. پس از بررسی و تحلیل داده‌ها، میانگین امتیاز کسب شده در هر یک از شاخص‌های محتوایی و ساختاری استخراج شد.

علاوه بر این، تألیفات پژوهشی، ترویجی و پایان‌نامه‌های همه گروه‌های علمی، در این دوره از همایش تحلیل و با نمودار نمایش داده شده است. این نمودارها، در بخش «گزارش نموداری» از همین ویژه‌نامه آمده است.

دبیرخانه همایش، با دستور مدیر محترم حوزه‌های علمیه، آثار رسیده به بیستمین دوره را آسیب‌شناسی و گزارش آن را در جلسه شورای پژوهش، به ریاست مدیر محترم حوزه‌های علمیه، ارائه کرد. پیرو این جلسه، مقرر شد نحوه استفاده از نتایج این آسیب‌شناسی و راهبردهای لازم برای رفع ضعف‌های تولیدات علمی حوزویان، در شوراهای برنامه‌ریزی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه مطرح و مقدمات لازم برای بهره‌برداری از اطلاعات آن فراهم آید.

 

5. محورهای ویژه فراخوان

بر اساس مصوبه شورای علمی کتاب سال حوزه، به منظور انگیزه‌آفرینی و هدایت پژوهشگران به سمت تولید آثار دارای اولویت و پاسخگویی آنان به شبهات دینی جامعه، یازده محور علمی، شامل بررسی ابعاد علمی بیانیه گام دوم انقلاب، آسیب‌های اجتماعی، اقتصاد مقاومتی، الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، جمعیت، زن و خانواده، سبک زندگی اسلامی، علوم انسانی اسلامی، فضای مجازی، محیط زیست و منابع طبیعی، هنر (فلسفه هنر، هنر در اسلام) به عنوان «محورهای ویژه»‌، در فراخوان دوره جاری کتاب سال حوزه و جشنواره مقالات علمی حوزه افزوده شد. بر اساس این مصوبه، به آثار رسیده در این محورها، حداکثر چهار امتیاز ویژه داده شد و آثاری که به زبان عربی تالیف شده بودد، از دو امتیاز ویژه‌ی دیگر برخوردار شدند.

مجموع آثار رسیده بر پایه محورهای ویژه ده‌گانه 120 عنوان کتاب و پایان‌نامه بود که در مقایسه با سال گذشته رشد 300 درصدی داشت. در نهایت، با تأثیرگذاری امتیاز ویژه‌ و امتیاز عربی‌نویسی این گروه از آثار ، یک اثر برگزیده، نه اثر شایسته تقدیر و نه اثر شایسته تحسین شناخته شدند.

 

6. برگزاری نمایشگاه جانبی

یکی از پربازدیدترین برنامه‌های روز همایش، برپایی نمایشگاه تولیدات یک‌ساله حوزویان در حوزه کتاب و پایان‌نامه‌های سطح چهار است. در این دوره از همایش نیز تمامی آثار رسیده به دبیرخانه، به تفکیک گروه‌های علمی، برای بازدید علاقه‌مندان به نمایش گذاشته شده است. اهمیت این نمایشگاه بدان جهت است که تقریباً همه تولیدات حوزویان سراسر کشور، یک‌جا گردآوری و در دیدرس همگان گذاشته می‌شود. معرفی آثار برتر این دوره و نشان دادن برخی آثار مکتوب شخصیت‌های ویژه علمی همایش، از دیگر بخش‌های این نمایشگاه است که بر جذابیت آن می‌افزاید.

همچنین، مجموع آثار برتر هر دوره از همایش کتاب سال حوزه، به مدت یک‌سال در غرفه نمایشگاهی مدرسه مبارکه فیضیه قم مقابل دید مشتاقان قرار دارد.

 

7. جشنواره مقالات علمی حوزه

دبیرخانه کتاب سال حوزه، به اتکای ظرفیت‌ها و زمینه‌های موجود، با ارسال فراخوان به 80 نشریه علمی‌پژوهشی حوزوی، رسماً فعالیت‌ها و فرایندهای علمی و اجرایی سومین جشنواره مقالات علمی حوزه را آغاز کرد. بر این اساس، با پایان گونه‌بندی مقالات رسیده در گروه‌های داوری، ارزیابی اجمالی آثار در 12 گروه داوری آغاز شد و پس از 381 ارزیابی اجمالی، 28 مقاله به مرحله تفصیلی ارزیابی‌ها راه‌ یافتند. در این مرحله، مجموعاً 72 ارزیابی بر روی مقاله‌‌ها انجام شد. با اتمام ارزیابی تفصیلی، تنها سه مقاله امتیاز کاندیدای برگزیدگی را به دست آوردند. سپس، هیئت¬های داوری هر گروه علمی، عملکرد داوران را بررسی و سه مقاله دارای بالاترین امتیاز را به شورای علمی معرفی کردند. شورای علمی، با دقت و حساسیت تمام، عملکرد داوران و هیئت¬های داوری را تأیید و در نهایت، تنها یک مقاله را «برگزیده» و دو مقاله دیگر را «شایسته‌تقدیر» اعلام کرد. جشنواره مقالات علمی حوزه، رتبه «شایسته‌تحسین» ندارد.

از تفاوت‌های این دوره با دوره گذشته، افزودن مرحله دوم ارزیابی اجمالی به فرایند ارزیابی علمی مقالات بود. بدین منظور، شاخص‌های ارزیابی اجمالی در جلسات متعدد تدوین شده و با تأیید کارشناسان علمی، در شورای علمی به تصویب رسید. همچنین، مقرر شد هر نشریه، به ازای هر شماره منتشر شده‌ در سال 1397، فقط یک مقاله را با تأیید هیئت تحریریه برای جشنواره ارسال کند.

در سومین دوره جشنواره مقالات علمی حوزه، افزون بر ادامه فعالیت‌ها و برنامه‌های دوره نخست، جلسات متعدد کارشناسی برای ظرفیت‌شناسی برگزاری این جشنواره برگزار و برخی آیین‌نامه‌های موجود اصلاح یا آیین‌نامه‌های جدید تدوین و در شورای علمی و شورای سیاست‌گذاری تصویب شد.

گفتنی است، تعداد نشریات علمی‌پژوهشی حوزوی حائز شرایط شرکت در سومین جشنواره، با رشد 14 درصدی نسبت به دوره گذشته، 80 نشریه بود که از میان آنها، فقط 40 نشریه در در این دوره شرکت و مجموعاً 110 مقاله را به دبیرخانه جشنواره مقالات ارسال کردند. برخی دلایل حضور نیافتن 40 نشریه علمی‌پژوهشی حوزوی در این دوره، عبارت‌ بودند از:

1. انتشار نیافتن نشریه در سال 1397؛

2. تکمیل نشدن مدارک و مستندات لازم؛

3. برگزار نشدن جلسات هیئت تحریریه برای انتخاب مقاله؛

4. بروز مشکلات اداری و داخلی نشریات برای همکاری و ارسال مقاله؛

5. ارسال مقاله‌ها پس از پایان مهلت فراخوان.

 

8. عرصه بین ¬الملل

با تصویب شورای سیاست‌گذاری همایش، فراخوان این دوره، به زبان عربی برگردان شد و به صورت محدود، به عتبات مقدسه علویّه، حسینیه، عباسیه، کاظمیه و عسگریه ارسال شد. استقبال عتبات مقدس عراق از فراخوان کتاب سال حوزه، چشم‌گیر بود؛ زیرا هر یک از عتبات مقدس، با اعزام نمایندگان خود، کتاب¬های خود را مطابق فراخوان به دبیرخانه همایش تحویل دادند.

بر اساس مصوبه شورای علمی همایش، مقرر شد آیین¬نامه¬های همایش عیناً دربارۀ آثار رسیده از عتبات عراق اعمال شود و کاربرگ¬های ارزیابی، همان کاربرگ¬های کتاب سال حوزه باشد.

پس از ارزیابی آثار دریافتی از عتبات، عتبه عباسیه، حائز دو اثر شایسته‌تقدیر، عتبه حسینیه حائز یک اثر شایسته‌تقدیر و عتبه علویه، حائز یک اثر شایسته‌تحسین شد.

 شایسته است در این بخش، از مساعدت¬های حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای شیخ محمدفاضل الزبیدی، از فضلا و پژوهشگران عتبۀ مقدسۀ حسینیه قدردانی شود که از ابتدای فراخوان تا پایان این دورۀ همایش، دبیرخانه را در جمع¬آوری و ارسال کتاب¬ها از عراق یاری کرد.

 

9. تشکیل کارگروه بین¬ الملل

با دستور مدیر محترم حوزه¬های علمیه و تصویب شورای سیاست‌گذاری کتاب سال حوزه، مقرر شد کارگروه بین ¬الملل کتاب سال حوزه، به ریاست مدیر مرکز ارتباطات و روابط بین‌الملل حوزه¬های علمیه و با عضویت نمایندگانی از جامعۀ المصطفی العالمیۀ، مجمع جهانی اهل¬ بیت علیهم السلام و برخی سازمان‌های فعال در عرصه بین ¬الملل تشکیل شود. بر اساس این مصوبه، امور اجرایی این کارگروه بر عهده دبیرخانه همایش خواهد بود و قرار است فعالیت بین ¬المللی همایش، رسماً با فراخوان آثار از کشورهای عراق، لبنان و افغانستان آغاز شود.

 

10. برگزاری همایش

مجموع تلاش‌های علمی و اجرایی همکاران دبیرخانه در طول سال جاری، با برگزاری «بیست‌ویکمین همایش کتاب سال حوزه» و «سومین جشنواره مقالات علمی حوزه» به بار ‌نشست. برای بهتر برگزار شدن این همایش، افزون بر آنچه گفته شد، فعالیت‌های فراوان دیگری نیز صورت پذیرفت که برخی از آنها به شرح ذیل است:

• ارتباط با برگزیدگان برای تکمیل فرم اطلاعات فردی و سوابق علمی و اخذ چکیدۀ اثر.

• به‌روزرسانی اطلاعات مدعوین همایش برای دعوت به اجلاس پایانی. در این دوره، بیش از 4000 میهمان از سراسر کشور برای حضور در این محفل علمی دعوت شدند. عناوین کلی برخی میهمانان عبارت‌اند از: پژوهشگران، مسئولان و نمایندگان مؤسسات و مراکز پژوهشی و تخصصی، هیئت‌های تحریریه نشریات علمی، مسئولان حوزه‌ علمیه قم و استان‌ها، نویسندگان و صاحبان آثار برتر حوزوی، اساتید سطوح عالی حوزه‌های علمیه، رؤسای دانشگاه‌های مهم کشور، مسئولان بنیاد ملی نخبگان و اعضای انجمن‌های علمی حوزه.

• پوشش خبری و اطلاع‌رسانی از برگزاری همایش با پخش‌ آگهی در جراید، پخش زیرنویس‌ و تیزر در شبکه‌های صدا و سیما، نشست خبری با اصحاب رسانه‌ها، انجام مصاحبه‌های خبری، اطلاع‌رسانی اینترنتی، پیامکی و ... .

• اجرای تبلیغات محیطی شامل فضاسازی برای نصب بنرها و پوسترها در سطح شهر قم.

• طراحی، چاپ و انتشار بنرهای اطلاع‌رسانی همایش.

• هماهنگی‌ با ادارات، نهادها و مراکز مرتبط برای اعلام زمان و مکان برگزاری همایش.

• هماهنگی و پیگیری جهت دیدار با مراجع عظام و بزرگان علمی حوزه، به منظور ارائه گزارش کتاب سال حوزه و دریافت دیدگاه‌ها و رهنمودهای آنان.

• پیگیری امور معرفی شخصیت‌های ویژه علمی همایش.

• تدوین و انتشار ویژه‌نامه همایش به منظور معرفی آثار منتخب، ارائه آمار و اطلاعات مرتبط با آثار برتر، گزارش برگزاری همایش، معرفی شخصیت‌های علمی و... .

 

سپاس و تقدیر

اجرای فعالیت‌های یادشده، بدون همکاری عزیزانی که ما را در انجام وظایف و مأموریت‌های محول خالصانه یاری کردند، امکان‌پذیر نبود؛ به ویژه: مساعدت‌های یکایک ارزیابان، مدیران و اعضای محترم هیئت‌های داوری؛ حمایت‌های مؤثر حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحسین میرمعزی، معاون محترم پژوهش حوزه‌های علمیه و هدایت‌های مشفقانه حجت‌‌الاسلام والمسلمین ابوالقاسم مقیمی‌حاجی، دبیر محترم همایش کتاب سال حوزه؛ تلاش‌های قلمی حجت‌‌الاسلام و المسلمین علی محمدی‌یدک در بازنگاری و ویرایش بخش‌های مختلف این ویژه‌نامه. همۀ این تلاش‌ها را سپاس می‌گزاریم و برای دوام توفیقات این سروران عزیز دعا می‌کنیم!

در پایان، زحمات و خدمات سخت‌کوشانه یکایک اعضای محترم دبیرخانه‌های همایش کتاب سال و جشنواره مقالات علمی حوزه را می‌ستاییم و به ویژه از مجاهدت‌ مجدانه آقایان: یادگار عباسپور، روح‌‌‌الله نصراصفهانی، مجتبی اعتبار، حسین زارعی و محمدهاشم نعمت‌اللهی تشکر می‌کنیم. دست حق یارشان و دعای حضرت صاحب‌ الامر عجل الله فرجه‌الشریف بدرقۀ راهشان باد!                                                                                                             


١٥:٣٧ - 1398/11/03    /    شماره : ٤١١٤٤٦    /    تعداد نمایش : ٥٢٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

 

 

بازديدکنندگان امروز :717