جمعه ٠٨ بهمن ١٤٠٠
صفحه اصلی > برگزیدگان همایش > برگزیدگان دوره بیست و دوم . 1399 > معرفی آثار برگزیده دوره بیست و دوم > سید حمیدرضا حسنی و هادی موسوی . برگزیده دوره بیست و دوم >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
همایش های برگزار شده
...


 

 

جایگاه‌شناسی حکمت عملی در جستجوی علوم انسانی

سیدحمیدرضا حسنی و هادی موسوی

گروه علمي: فلسفه

نوع اثر: علمی پژوهشی

ناشر: پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و سمت

 

 

حکمت عملی، شاهراهی است از دانش برای عبور اندیشه‌های سترگ فلسفی، از سپهر عقل به واقعیت‌های روزامد زندگی فردی و اجتماعی. بنابراین، هدف از شناسایی حکمت عملی، شناسایی مسیر عبور عقل به گستره نظامات پایدار زیست بشر و تمدن انسانی است.
اندیشه فلسفیِ‌ حکیمان کلاسیک، دانشی است همراه قانون‌های ایدئال جهان هستی در دو گستره حکمت عملی و حکمت نظری؛ حکمت عملی، بر شناسایی عقل از جهان انسان و کنش‏های انسانی نهاده شده و حکمت نظری، بر موجوداتی متمرکز است که هستی‌شان برساخته اراده انسانی نباشد. بنابراین، حکمت عملی با فراهم‌سازی امکان ورود قانون‌های ایدئال به جهان انسانی، تدبیراتی را برای نظام‌بخشی به کردارهای فردی و اجتماعی به‌ دنبال دارد؛ همان که علوم انسانی‌اجتماعی معاصر، می‌کوشد عهده‌دارش باشد.
نظامات اندیشه‌های انسانی‌اجتماعی، تنها با قوانین عقلی حکمت عملی، می‌توانند از آسیب‌های زیست بشر بکاهند؛ زیرا مسیر اندیشه‌های فلسفی و عقلی به واقعیت زندگی فردی و اجتماعی از حکمت عملی می‌گذرد. حکمت عملی، تلاشی است برای شناسایی رابطه فلسفه و علم انسانی. بنابراین، گرچه حکمت عملی به اندیشه‏های اندیشمندان چند هزار سال گذشته نسب می‌برد؛ اما قانون‌هایی که برای نخستین بار در دوره‌های اسلامی در این بخش از حکمت شناسایی شده، آن را به دانشی رانا، به‌روز و مستقل از گذشته تبدیل کرده است.
کتاب حاضر، با ایجاد گفت‌وگویی علمی میان فلسفه شرق و غرب، در صدد است آشکار سازد که چگونه فلسفه حکیمان مسلمان به شکلی متفاوت از جریان جاری فلسفه غرب به این مبحث گام نهاده و همچنان در حال پیشروی است. 

 

 

بازديدکنندگان امروز :2154