جمعه ٠٨ بهمن ١٤٠٠
صفحه اصلی > برگزیدگان همایش > برگزیدگان دوره بیست و دوم . 1399 > معرفی آثار برگزیده دوره بیست و دوم > دفتر فقه معاصر حوزه های علمیه . برگزیده دوره بیست و دوم >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
همایش های برگزار شده
...


 

 

الفائق فی الاصول

دفتر فقه معاصر حوزه‌های علمیه

گروه علمي: فقه و اصول

ناشر: مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه

 

این کتاب، در صدد است مجموعه‌ای از موضوعات اصولی را که کمتر در کتب رایج این دانش بررسی تفصیلی شده و  در مباحث علمی فقه معاصر بدانها نیاز است، بررسی اجتهادی کند.
ساختار و چینش مطالب کتاب به نحوی است که با حفظ روش دقیق بررسی اجتهادی موضوعات، بتواند منبع مناسبی برای تدریس در سطوح عالی و خارج حوزه‌های علمیه به شمار آید.
این اثر، پس از تحقیقات اولیه در گروه‌های مختلف علمی، در شورای علمی «دفتر فقه معاصر حوزه‌های علمیه» به تفصیل بررسی شده و با اشراف نهایی آیت الله مهدی شب‌زنده‌دار، در انتخاب نظریات و ادله قابل انتشار، به چاپ رسید.
برخی موضوعات اصولی که در این کتاب بررسی شده است، عبارت‌اند از: حجیت سیره عقلا و سیره متشرعه، قاعده لو کان لبان، حجیت اطلاقات در موضوعات مستحدثه و اسباب تعدیه حکم که شامل الغای خصوصیت، تنقیح مناط، اولویت، تناسب حکم و موضوع، مذاق شرع، مقاصد شریعت و قیاس است.
مطالب کتاب به گونه‌ای بیان شده است که خواننده آن آخرین نظریات مطرح در هر یک از این موضوعات را فرا بگیرد و بعد از نقد و بررسی آنها، با نوآوری‌های جدید اجتهادی در برخی مباحث، مسئله‌ها، تقسیم‌بندی‌ها و ادله و نقدها آشنا شود.

 

 

بازديدکنندگان امروز :2183