چهارشنبه ٢٦ خرداد ١٤٠٠
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
همایش های برگزار شده
...


آیت الله سیدمحسن خرازی، سال 1316 هجری شمسی در تهران و در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. پدرش حاج سیدمهدی خرازی بود که از اصفهان به تهران مهاجرت کرد. این خاندان، از سادات گرامی اصفهان و تهران و مورد علاقه مردم متدیّن و علمای بزرگ تهران بوده ونسب ایشان به امام سجاد و امام حسن مجتبی علیهما السلام می‌رسد.

آیت الله خرازی، دروس ابتدایی را در مجتمع فرهنگی برهان آموخت و سپس، در همان سن نوجوانی، تحت تربیت آقاشیخ محمدحسین زاهد (ره) قرار گرفت. مرحوم زاهد، که در مسجد امین الدوله و جامع تهران نماز می‌گزارد، به تربیت نوجوانان می‌پرداخت و تأثیر عمیقی بر روح و جان آنان می‌نهاد. با درگذشت این اسوه زهد و تقوا، استاد خرازی به بازار تهران رفت و مدتی را به کسب و کار گذراند؛ امّا به زودی بازار را رها کرد و با ورود به حوزه درسی آیت الله مجتهدی (ره)، از عنایات ویژه ایشان بهره‌مند شده و در سلک طلاب علوم دینی در آمد. پس از فراگیری دروس مقدماتی در این حوزه، با سفارش‌های آیت الله رفیعی (ره)، برای تکمیل تحصیلات حوزوی خود، در سال 1336 همراه آیت الله رضا استادی عازم حوزه علمیه قم شد. در این حوزه، باقی‌مانده دروس ادبیات را آموخته و سپس، با فراگیری فقه، اصول، فلسفه و کلام، دروس سطح را به پایان رسانید. از سال 1341 به بعد، در درس خارج بزرگان و آیات عظام حاضر و از دروس اخلاق استادان مهذّب حوزه نیز بهره‌ وافر برد.

آیت الله سیدمحسن خرازی، در قم نزد آیت الله فشارکی، آیت الله شیخ محمدتقی ستوده، آیت الله شیخ مصطفی اعتمادی، آیت الله میرزاعلی مشکینی، آیت الله حاج سیدمحمدباقر سلطانی، و حاج شیخ علی تنکابنی فلسفی دروس سطح را تلمذ کرد. ایشان، فلسفه، کلام و عقاید را نیز نزد آیت الله شیخ محمد شاه‌آبادی آموخت و از محضر این استاد خود، بهره فراوان برد. وی، در درس خارج عالمانی همچون: آیت الله العظمی سیدمحمدرضا گلپایگانی، آیت الله العظمی سیدمحمد محقق داماد و آیت الله العظمی سیدحسن فرید اراکی شرکت کرد و از کرسی درس این عالمان بزرگان بهره‌مند شد.

آیت الله خرازی، پیش و پس از انقلاب اسلامی، حامی انقلاب بوده و همواره بر رهبری امام خمینی (ره ) و پس از او، مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای تأکید دارد. شرکت در پاره‌ای از تظاهرات و تماس با برخی مراجع تقلید آن زمان برای آزادی گروهی از زندانیان انقلابی، از فعالیت‌های مهم ایشان در سال‌های پیش از انقلاب است.

ایشان، در سال 1359 با دعوت اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، به عضویت این نهاد در آمد. همچنین، با پیشنهاد جامعه مدرسین، در دوره دوم و سوم مجلس خبرگان رهبری نماینده استان تهران شد.

آیت الله محسن خرازی، در عرصه‌های علمی و فرهنگی، خدمات بسیاری را به انجام رسانده که از مهم‌ترین آنها، تأسیس «مؤسسه در راه حق» است. ضرورت ایجاد تشکیلات منسجم در مقابل افکار التقاطی دوره پهلوی، به ویژه مبارزه با افکار منحرف مسیحی، ایشان را وا داشت که در سال 1343 شمسی این مؤسسه را بنا نهد. مؤسسه در راه حق، ضمن برقراری ارتباط با جوانان، به حل شبهات دینی آنان پرداخته و با سبکی نوین، آنان را با اصول اعتقادی، مبانی و مبادی علوم اسلامی و اصول تشیع آشنا کرده است. ثمردهی و اثرگذاری این مؤسسه، مرهون تلاش خالصانه بزرگان دیگری از فضلا و استادان حوزه علمیه است که هر یک، مسئولیت بخش آموزش، پژوهش و معارف این مؤسسه را بر عهده گرفتند؛ از جمله: آیت الله استادی، آیت الله مصباح یزدی، آیت الله مظاهری و آیت الله سلطانی. مؤسسه در راه حق، در آن زمان، از عنایت امام خمینی (ره) و دیگر مراجع بهره‌مند بوده و هم اکنون نیز مشمول حمایت مقام معظم رهبری و دیگر مراجع عظام تقلید است.

از دیگر فعالیت‌های آیت الله خرازی در عرصه‌های علمی و فرهنگی، همکاری با مجمع فقهی اهل بیت علیهم السلام در باره مسائل جدید فقهی است که همچنان نیز ادامه دار.

استاد خرازی، از همان سال‌های تحصیل در دوره سطح، به تدریس دروس حوزوی نیز ‌پرداخته و از حدود بیست سال پیش تا کنون، کرسی درس خارج فقه و اصول ایشان نیز برقرار است. حاصل تدریس ایشان در دوره سطح و خارج حوزه علمیه قم، تربیت طلاب مستعد و جوانی است که هر یک منشأ برکات بسیاری شده‌اند.

 

آثار علمی

آیت الله سیدمحسن خرازی، در کنار فعالیت‌های علمی، فرهنگی و تربیتی، به تألیف و نگارش بیش از 100 عنوان کتاب‌، مقاله و رساله‌های گوناگون علمی نیز پرداخته که برخی آثار علمی ایشان به زبان فارسی و عربی، از این قرار است:

1.      خُلاصَةُ عُمدَةِ الأُصُول‏

2.      اَلبُحوثُ الهامَّة فِى المَكاسِبِ المُحَرَّمَة‏

3.      تعليقاتٌ عَلى آراءِ المُحَقِّقِ الخُوئي

4.      حاشیةُ جامِعِ المَدارِك

5.      حاشیةٌ عَلى تعليقاتِ المُحقِّقِ الإِصفَهاني

6.      حاشيةُ مُستَمسَكِ العُروَةِ الوُثقى

7.      جواهِرُ الكلام

8.      حاشیه بر مکاسب

9.       کتابُ الجَهاد

10.   ضِیَاءُ التَّفاسیر

11.   صلاةُ الجُمُعَةِ وَ صَلاةُ العِیدَین

12.   مَبانِی العُروَةِ الوُثقی

13.  إحیاءُ المَوّات؛

14.  اَلاَمرُ بِالمَعرُوفِ وَ النَّهیُ عَنِ المُنکَر؛

15.   بِدایَةُ المَعارِفِ اِلالهِیَة؛

16.   عُمدَةُ اُلاصُول؛

17.   قیامت؛

18.  کلمه حول حدیث ثقلین؛

19.  فی رِحابِ التَّقوی؛

20.  کلمه حول توسل؛

21.  مَعالِمُ لَیلَةِ القَدر؛

22.   اِرثُ الزوجَة؛

23.  تَحدِیدُ الکُر؛

24.   بُحُوثٌ هامَّة؛

25.  اَشکال و انواع دفاع مقدس؛

26.  تعلیقه بر مکاسب؛

27.  روزنه‌هایی از عالم غیب؛

28.  طهارت در قرآن؛

29.  مَن لاَیَحضُرهُ التَّفصیل.

ب.مقاله‌ها

1.      بررسی مفهوم و اقسام عرف و ادلّه حجیّت آن، مجله التوحید، ۱۴۰۸ هـ.ق.

2.      نقدی بر دیدگاه ابن عابدین و بدران در مورد ماهیت عرف، مشکوه، ۱۳۶۷ هـ.ش.

3.      ملاک عرف صحیح و فاسد از دیدگاه ابن عابدین و نقد آن، مشکوة، ۱۳۶۷ هـ.ش.

4.      دیدگاه خلاف در مورد حجیت عرف در کتاب الاصول العامة للفقه المقارن، مشکوة، ۱۳۶۷ هـ.ش.

5.      قضاوت در اسلام (نقض حکم حاکم)، نور علم، فروردین ۱۳۶۶ هـ.ش.

6.      اخلاق تحلیلی، نور علم، فروردین ۱۳۶۲ هـ.ش.

7.      بحثی پیرامون جواز و عدم جواز تشریع از دیدگاه اسلام، نور علم، آذر ۱۳۷۱ هـ.ش.

8.      بررسی حکم تشریح جسد مشکوک الحال از جهت اسلام و کفر، نور علم، آذر ۱۳۷۱ هـ.ش.

9.      محاکمه غیابی در اسلام، نور علم، بهمن ۱۳۶۵هـ. ش.

10.  بحث و بررسی پیرامون احکام شرعی کالبد شکافی، نور علم، مهر ۱۳۷۱هـ. ش

 

شورای علمی بیست‌ویکمینهمایش کتاب سال حوزه، به پاس شصت سال مجاهدت علمی و تألیف آثار گرانسنگ، حضرت آیت الله سیدمحسن خرازی دامت برکاته را شخصیت ممتاز علمی حوزه‌های علمیه معرفی و مقام علم و تقوای ایشان را ارج می‌نهد.

 

بازديدکنندگان امروز :580