سه شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٩
صفحه اصلی > برگزیدگان > برگزيدگان دوره هجدهم . 1395 > معرفی آثار برگزیده دوره هجدهم > سعید عرفانیان . اثر برگزیده دوره هجدهم >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
بخش همایش‌های برگزار شده
آرشیو ویژه نامه همایش
شخصیت‌های ویژه علمی 1396

 

 

عمدة

(عیون صحاح الاخبار فی مناقب امام الابرار)

 

سعید عرفانیان

گروه علمی: تصحیح و تحقیق

ناشر: مکتبة العلامة المجلسی

 

 

ابن بطريق اسدی حلي، یکی از بزرگان عرصه مناقب‌نویسی است که در اواخر قرن ششم هجری کتاب «العمده» را در فضائل و مناقب امیر المؤمنین و ائمه (ع) تألیف کرد. این کتاب، بهترین و معروف¬ترین اثر ابن بطریق در این باب است و به همین دلیل، بیشتر علما او را با نام «صاحب العمده» می‌شناسند. وی در این کتاب، 920 حديث را از پیامبر اکرم (ص) در مناقب امام علی و دیگر ائمه (ع) گزارش داده است. همه این احادیث، از منابع و مسانید معتبر اهل سنّت نقل شده است؛ مانند صحيح بخاری و مسلم، مسند احمد، جامع ترمذی، الجمع بين الصحيحين حُمَيدی، الجمع بين الصحاح الستّه عَبْدَریّ، كتاب الفردوس ديلمی و مناقب أمير المؤمنين ابن مغازلی.
ابن بطریق، این کتاب را در 44 فصل تنظیم کرده که 36 فصل آن در فضائل امير مؤمنان (ع) و هشت فصل دیگر در این موضوعات است: حضرت فاطمه (س)، امام حسن و امام حسين (ع)، حضرت خديجه کبرا (س)، جعفر طيّار، ابوطالب، دوازده جانشین پیامبر (ص)، حضرت مهدی (عج)، برخی حوادث پس از رسول خدا (ص) و دشمنان امير المؤمنين (ع).
این کتاب، در نوع خود، از بهترین آثار مناقب‌نویسی و نخستین‌ موسوعه حدیثی بوده که فضائل و مناقب اهل بیت (ع) را از مصادر و منابع اهل سنت در یک‌جا جمع و با روشی علمی، برخی کاستی‌های آنها را رفع کرده و سپس به تعلیق و توضیح آنها پرداخته است.
العمده، از سلسله مصادر اصلی بحارالانوار است که پس از تحقیق و تصحیح در دو جلد انتشار یافته است. 
 
 

 

 

 

 

بازديدکنندگان امروز :26