سه شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٩
صفحه اصلی > برگزیدگان > برگزيدگان دوره هجدهم . 1395 > معرفی آثار برگزیده دوره هجدهم > عبدالله جوادی آملی . اثر برگزیده دوره هجدهم >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
بخش همایش‌های برگزار شده
آرشیو ویژه نامه همایش
شخصیت‌های ویژه علمی 1396

 

 

ایقاظ النائمین

 

عبدالله جوادی آملی

گروه علمی: اخلاق و عرفان

ناشر: مرکز نشر اسراء

 

 

 

کتاب  ايقاظ النائمين، نتایج مهم‌ترین تأملات فلسفی و عرفانی صدر المتألهين است که در آن مي‌كوشد با بسط يگانگي حق، بساط كثرت را برچيند و همه را در سايه‌سار توحيد حق بخواند؛ اشيا را اجوف و او را صمد بنامد؛ افراد را فقير و او را غني بداند؛ جهان را سيه‌جامه و او را سپيدخامه بنگرد و با برآمدن توحيد و ربوۀ آن، كثرت را به محاق كشاند؛ ماهيات را باطل ‌الذات و اشيا را تجليات رب قهار بخواند؛ و اين ادعاي والا را در جنب قرب حق نشاند.
هنر صدر المتألهين در ايقاظ اين است كه تخالف ظاهري علوم را عالمانه، حكيمانه و عارفانه به تألُف باطني برساند و قهر و دشمني ابتدايي را به مهر و دوستي انتهايي بدل كند؛ ابزار حكمت (عقل) را، با اسباب شهود (قلب) در كنار هم آورد.
استاد آيت‌ الله جوادي آملي دام‌ ظله كه خود پيمايشگر اين طريق و همسفر اين رفيق است، با منظاري عرفاني و با زباني برهاني اين ديباچۀ توحيد را بر كرانه انديشه و ساحل مكاشفه نشانيده و با جمع سالم عقل و نقل و شهود در پرتو وحي قرآن و سنت ولايي حضرات معصومان علیهم السلام راه مستقرّي را نشان داده است.
توانمندي و هنر ایشان در اين اثر گرانبار، تحرير و آزادسازي مباحث فلسفه و عرفان است كه ضمن حفظ مباني و چارچوب هر يك از اين دو رشته دانش، مقصد اصلي كتاب را آشكار ¬سازد كه همانا توجّه دادن به جنبه¬هاي نظري و عملي عرفان فيلسوفانه و نگرش توحيدي ناب و زيستي بر مبناي توحيد است.
 

 

 

 

 

بازديدکنندگان امروز :20