سه شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٩
صفحه اصلی > برگزیدگان > برگزيدگان دوره هجدهم . 1395 > معرفی آثار برگزیده دوره هجدهم > سید علی شهرستانی . اثر برگزیده دوره هجدهم >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
بخش همایش‌های برگزار شده
آرشیو ویژه نامه همایش
شخصیت‌های ویژه علمی 1396

 

 

جمع القرآن

(نقد الوثائق و عرض الحقایق)

 

سید علی شهرستانی

گروه علمی: تفسیر و علوم قرآن

ناشر: دارالکفیل - کربلا

 

 

 

کتاب حاضر، با ارائه پژوهشی نو در مسئله «جمع قرآن»، این دیدگاه را که خلفا قرآن را گرد آوردند، بررسی و نقد کرده است. به باور مؤلف، این دیدگاه برخلاف سخن خدای متعال است که ‌فرمود: «إِنَّ عَلَینَا جَمعَهُ وَ قُرآنَهُ» و «إِنَّا نَحنُ نَزَّلنَا الذِّکرَ وَ إِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ». افزون بر این، جمع قرآن فقط به وسیله جبرئیل، پیامبر و امام على، که معصوم بودند، عملی بود؛ نه کسان دیگر.
نویسنده، آنچه را که اهل سنت در باره قرآن امروزین، به قرائت عاصم‌بن أبى‌نجود از عبد الرحمن سُلمي، بر زبان می‌آورند، رد کرده و معتقد است که سُلمي این قرائت را از امام علی و اُبیّ آموخت؛ نه عثمان و زید؛ زیرا ذهبى در گزارش خود از اسامی طبقه اوّل قاریان، عثمان را اولین آنها دانسته و با بیان اینکه مغيره‌بن شهاب مخزومی قرآن را از عثمان آموخت، نامی از سُلمي نبرده است. وی، مانند این سخن را در باره زید نیز گفته و با اینکه یادآور شده ابوهریره و ابن عباس قرائت را از زید فراگرفتند؛ ولی باز هم از سُلمي نام نبرده است؛ اما ذهبی وقتی نام  امام علی (ع) و ابیّ و ابن مسعود را می‌آورد، تصریح می‌کند که سُلمي قرائت را از آنها فراگرفت. بنابراین، مصحف امروزین، همان مصحف رسول الله و مصحف همه صحابه است و تنها به عثمان و زید اختصاص ندارد.
از دیگر مسائلی که لابه‌لای این کتاب به میان آمده، مسئله «قرآن مُنزل» و «قرآن مُفسّر» و خلط میان آن دو نزد اهل سنّت است. به اعتقاد نويسنده، برخی نسبت‌های ناروا به شیعه، ناشی از عدم تمیز میان این دو مسئله است.
 
 

 

 

 

 

بازديدکنندگان امروز :18