يکشنبه ٠٣ شهريور ١٣٩٨
صفحه اصلی > برگزیدگان > برگزيدگان دوره نوزدهم . 1396 > معرفی آثار شایسته تقدیر دوره نوزدهم > اسماعیل چراغی کوتیانی . شایسته تقدیر دوره نوزدهم >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
بخش همایش‌های برگزار شده
آرشیو ویژه نامه همایش
شخصیت‌های ویژه علمی 1396

 

 

تبیین نقش عوامل فرهنگی بر تغییرات باروری در ایران و ارائه الگوی مطلوب برای افزایش آن به بالای سطح جانشینی

اسماعیل چراغی کوتیانی

گروه علمی: علوم اجتماعی

قالب: پایان نامه

 

 

 

این رساله، کوشیده است با بررسی عوامل فرهنگی مؤثر بر کاهش باروری، سازکارهای تأثیرگذاری هر کدام از این عوامل بر رفتار باروری زنان را تبیین کند. علاوه بر این، راهکارهایی را برای بازتولید جمعیت، متناسب با آموزه‌های اسلامی، ارائه دهد.
پژوهش حاضر، با بهره‌گیری از روش اسنادی و به کارگیری روش توصیف و تبیین نظری، به بررسی نقش عوامل فرهنگی بر تغییرات باروری در ایران پرداخته است. در این روش، از شواهد تجربیِ برگرفته از تحقیقات پیشین، برای توصیف یا تأیید مسئله، در قالب تحلیل ثانویه، استفاده شده است. برای تحلیل ثانویه، منابع اطلاعاتی بسیاری به کار رفته که برخی عبارت ‌است از: نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال‌های 1390 - 1335؛ آمارهای ثبت احوال؛ آمارهای موجود در باره ویژگی‌های خانوار در ایران؛ داده‌های طرح‌های ملی؛ ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان؛ پژوهش‌های میدانی.
رساله پیش رو، با رجوع مستقیم به متون دینی و تحلیل محتوای گزاره‌های آنها، رویکرد اسلام را در این موضوع استخراج و تبیین کرده است.
بر پایه یافته‌های این تحقیق، مهم‌ترین عوامل کاهش باروری در ایران عبارت‌اند از: تغییر نگرش‌های دینی؛ تمایل روزافزون نسل جوان به تحصیلات تکمیلی؛ شهری، صنعتی و هسته‌ای شدن خانواده؛ کاهش ارزش ازدواج؛ افزایش سن ازدواج؛ کاهش ارزش فرزندان؛ گسترش اندیشه‌های فمینیستی؛ غلبه گفتمان کم‌فرزندی.
نوشتار حاضر، بر آن است که برای افزایش باروری و رسیدن آن به سطح مطلوب، باید سبک زندگی ایرانیان تغییر کند و بر اساس الگوی اسلامیایرانی، شکل بگیرد. در این مسیر، تقویت مبانی نظری اسلام و احیای ارزش‌ها و هنجارهای دینی مرتبط با باروری، اهمیت بسیاری دارد.
 

 

دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه

از 1398/04/01 تا 1398/07/01

آدرس:
قم، بلوار امین، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ساختمان (سابق) مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه
 
تلفن تماس (موقت): 02532914558 -02532940847

khowzeh(@)gmail.com

پیامک: 100007020

کانال ایتا: @khowzeh
مدیر اجرایی همایش‌(ایتا) : @ketabehowzeh

جشنواره مقالات علمی حوزه 

khowzeh2(@)gmail.com

ساعت کاری دبیرخانه همایش:

ساعت 7 الی 14

 

بازديدکنندگان امروز :994